Nowa widownia. O promocji w kulturze

e85d4557d9e3116b5530534ed05bd744Dziś oficjalna premiera książki „Nowa widownia. O promocji w kulturze” autorstwa Sławka Czarneckiego. Dzięki uprzejmości Autora mogę cieszyć się posiadaniem tej publikacji już od wczoraj 🙂

Sławek Czarnecki – menedżer kultury i filozof. W Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku kieruje programem Obserwatorium Kultury. W IKMie odpowiada również za strategię PR. Współautor raportu „Poszerzenie pola kultury. Diagnoza potencjału sektora kultury w Gdańsku”. Prowadzi zajęcia z social media w kulturze dla studentów zarządzania instytucjami artystycznymi Uniwersytetu Gdańskiego.

„Nowa widownia” to projekt obejmujący bloga, stronę na Facebooku i prezentowaną książkę. Dlaczego „nowa widownia”? Jak czytamy we „Wprowadzeniu”: „Nowa widownia to książka o promocji kultury i promocji w kulturze. Przyjęte w niej założenie jest proste: im lepiej zrozumiemy odbiorcę, tym skuteczniej będziemy promować kulturę. Niestety wiedza o naszych adresatach jest często rozproszona (…) U podstaw zrozumienia odbiorcy i udanego stosowania wspomnianych narzędzi w kulturze leży autentyczna chęć zrozumienia i poczucia sensowności promocji kultury. Nie zwraca się na to zbyt często uwagi, a jestem przekonany, że ma to kluczowe znaczenie”.

WP_20160218_08_34_53_Pro (2)Książka liczy 154 strony. Składa się z 5 głównych części (+ wprowadzenie i zakończenie). Rozważania skupiają się wokół możliwości stosowania w promocji kultury narzędzi z zakresu marketingu i PR. Książka jest pięknie wydana: prosta ale gustowna okładka, przejrzysty krój czcionki, przyjemny dla oka dobór kolorystyki, szerokie marginesy (idealne do robienia notatek!).

Tym co różni książkę Sławka od innych tego typu publikacji to współudział innych badaczy i praktyków w jej powstaniu. Po pierwsze, wokół swojego bloga i strony projektu na FB Sławek skupił stałe grono czytelników i komentatorów, którzy żywo uczestniczyli w dyskusjach nad poszczególnymi zagadnieniami (miałam przyjemność być jednym z czytelników-dyskutantów!). Po drugie, część tez zawartych w książce została omówiona podczas spotkań w wybranych ośrodkach kultury (m.in. w Bytomskim Centrum Kultury, w kawiarni Kawka w Lublinie), w których uczestniczyli badacze, animatorzy i praktycy działań PR w kulturze. O współudziale innych osób w powstaniu książki czytelnik dowiaduje się bardzo szybko, bo lista osób zaangażowanych w projekt pojawia się już na drugiej stronie książki! To ważna i warta podkreślenia praktyka, bo możecie mi wierzyć – nie wszystkich stać na taki gest!

Publikacja ukazała się w ramach  serii „Edukacja + Animacja”, która prezentuje nowe zjawiska oraz praktyki z obszaru animacji i edukacji kulturalnej.

Na bardziej wnikliwą recenzję książki przyjdzie jeszcze czas, teraz biorę się za czytanie 🙂

Książkę można kupić TUTAJ.