Badania nad uczestnictwem w kulturze. Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy? (Warszawa)

w-poszukiwaniu-punktw-stycznych-ikmOddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku zapraszają na spotkanie zatytułowane „Badania nad uczestnictwem w kulturze. Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?”.

W ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania badaniami praktyk kulturowych, czego jednym z przejawów jest pojawienie się licznych raportów z badań podejmujących temat przemian uczestnictwa w kulturze Polaków. W związku z tym wydaje się, że warto dokładniej przyjrzeć się temu, jak polscy badacze „piszą” o kulturze. Głównym celem spotkania będzie próba odtworzenia dominujących sposobów mówienia o kulturze i jej roli w życiu społecznym: jakie perspektywy (teoretyczne, metodologiczne) wykorzystuje się do opisu kultury? Czy widoczna jest zmiana paradygmatu badań nad uczestnictwem w kulturze? Jakie są najważniejsze aspekty „nowych” konceptualizacji kultury?

Punktem wyjścia do dyskusji będzie książką „W poszukiwaniu punktów stycznych. Rekonstrukcja dyskursów o problemach (nie)uczestnictwa w kulturze” autorstwa Agaty Bachórz i Krzysztofa Stachury (IKM, Gdańsk 2015). Więcej informacji o publikacji dostępnych jest TUTAJ.

W spotkaniu udział wezmą:
dr Agata Bachórz (IFSiD UG)
dr Iwona Zielińska (IFiS APS)
dr Mikołaj Lewicki (IS UW)
dr Krzysztof Stachura (IFSiD UG)

Prowadzenie: Katarzyna M. Wyrzykowska (SNS IFiS PAN)

Warszawa, 18 marca (piątek), państwomiasto (ul. Andersa 29), godz. 17:00.

Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/1743528302544331/

Podczas spotkania będzie można kupić książkę „W poszukiwaniu punktów stycznych..” w promocyjnej cenie. Ponadto publikacja jest dostępna w formatach epub i mob w repozytorium Instytutu Kultury Miejskiej: http://repozytorium.ikm.gda.pl/items/show/123

Kilka słów o naszych gościach:
dr Agata Bachórz, adiunkt w Zakładzie Antropologii Społecznej w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Jej zainteresowania dotyczą m.in. socjologii podróży oraz codzienności. Autorka książki „Rosja w tekście i doświadczeniu. Analiza współczesnych polskich relacji z podróży”.

dr Iwona Zielińska, adiunkt w w Instytucie Filozofii i Socjologii APS, prowadzi również zajęcia z komunikacji w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Naukowo interesuje się tworzeniem norm społecznych oraz konsekwencjami ich naruszania, a w ostatnim czasie udziałem społeczeństwa w wytwarzaniu nauki oraz kontrowersjami technologicznymi.

dr Mikołaj Lewicki – socjolog, adiunkt w Instytucie Socjologii UW. Prowadzi badania z zakresu socjologii czasu, kultury gospodarczej i socjologii mediów masowej komunikacji.

dr Krzysztof Stachura, adiunkt w Zakładzie Antropologii Społecznej w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Założyciel i Prezes Zarządu Fundacji „Ośrodek Badań i Analiz Społecznych”. Do jego głównych zainteresowań badawczych należą socjologia codzienności, antropologia nowych technologii oraz metodologia badań online.

Jak dotrzeć do państwomiasto:
Metro M1, stacja Ratusz Arsenał
tramwaje: 15, 18, 35
autobusy: 111, 180
mapa: http://panstwomiasto.pl/kontakt/