Antropologia, sztuka, teatr (Warszawa)

Nowa sekcja Koła Naukowego „Etno” zaprasza na pierwsze spotkanie poświęcone antropologicznemu spojrzeniu na sztukę oraz eksperymentalnemu teatrowi antropologicznemu.

Antropolożki i antropolodzy lubią wyruszać w teren. Rozmawiają, słuchają, smakują, śmieją się, notują. Doświadczają. Nasze badawcze tożsamości i fizyczne ciała przemieszczają się w przestrzeni i czasie. Potem wracamy w mury akademii. Piszemy. Porządkujemy. Gdzieś między linijkami tekstu zaczynamy gubić zapach, ton głosu rozmówców, uciekają drobne szczegóły, które nas zachwyciły, a których nie udało nam się opisać lub sfotografować. Nasze ciała stają się cielesnością, notatki szkicem pracy lub artykułu, a dotykane w terenie materiały zaczynamy kategoryzować jako przejawy materialności. A gdyby w tym miejscu dołączyć do naszej pracy kolejne narzędzie badawcze i wyruszyć wspólnie na pogranicze antropologii i sztuki? Czym ono jest? To zależy jak sami je zdefiniujemy. Badania artystyczne, korzystanie z metod artystycznych, próba badania tego czym sztuka nie są ściśle zdefiniowane. Dlatego też ta podróż wydaje się tak ekscytująca.

I tu może pojawić się lęk kompetencyjny. Czy my, badacze i badaczki, możemy swobodnie sięgać po metody badań artystycznych, migrować w stronę sztuki i swobodnie wracać do naszej dyscypliny? Jeśli tak jak my masz nadzieję, że na każde z tych pytań można odpowiedzieć twierdząco serdecznie zapraszamy na spotkanie-burzę mózgów, które odbędzie się w środę 22 maja o godzinie 18.30 w Instytucie.

Koordynatorki: Zosia Szozda i Marta Bareja

LINK DO WYDARZENIA https://www.facebook.com/events/1175701230258694/

Środa 22.05.2024, sala 108, godz. 18:30