Na stronie kwartalnika Kultura Współczesna udostępniono artykułu, które opublikowano w numerze tematycznym „Dźwięk, technologia, środowisko„. Numer ukazał się na początku 2012 roku. Koncepcja numeru i redakcja naukowa: Tomasz Misiak.
We wstępie czytamy:
„Wraz z dewaluacją taśmy magnetofonowej z jednej strony oraz rozwojem komputeryzacji z drugiej, rodzi się potrzeba sproblematyzowania współczesnego dematerializowania się nośników dźwięku i wpływu tego procesu na działalność artystyczną. Kulturoznawcy dostrzegają potrzebę wskazania tych sfer oddziaływania dźwięku poza sztuką, które bezpośrednio wpływają na partycypację kulturową. Powstają projekty badające akustyczny charakter określonych środowisk czy miejsc zmierzające do świadomego audio-planowania. Z nieco innej perspektywy, ekolodzy i geografowie zwracają uwagę na dźwiękowe zanieczyszczenia będące efektem technologicznego i urbanizacyjnego rozwoju. Wreszcie, sami artyści, muzycy dostrzegają potrzebę mówienia o dźwięku z innej, niż to proponowała tradycyjna muzykologia, perspektywy. Po eksperymentach muzycznej awangardy, a jednocześnie z tanią i łatwą w obsłudze technologią współczesności każdy dający się zarejestrować i podlegający obróbce dźwięk może stać się pełnoprawnym elementem kompozycji muzycznej. (…)
Zaproszeni do numeru badacze to zarówno muzycy, jak i teoretycy reprezentujący różne dyscypliny naukowe. Można odnieść wrażenie, że wszyscy odczuwają potrzebę wzniecenia głębszej debaty na proponowane zakresy problemowe oraz że uda się tym samym zapełnić nieco lukę istniejącą w polskim piśmiennictwie na ten temat. (…)”.
Spis treści dostępny jest TUTAJ.
Wszystkie artykuły można pobrać TUTAJ.