W dniach 31 sierpnia – 3 września 2021 w Barcelonie (online) odbyła się konferencja Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego (ESA) zatytułowana „Sociological Knowledges For Alternative Futures”.
Podczas konferencji nasz Zespół – reprezentowany przez Dariusza Przybysza i Kingę Zawadzką, przedstawił wystąpienie zatytułowane “Omnivorousness alla Polacca – musical tastes and the stratification of culture in post-transformational Poland“.
Z naszych badań wynika, że tendencje do wszystkożerności muzycznej nie rozwijają się tylko w jednym wymiarze, z menedżerami i profesjonalistami na górze drabiny, a członkami klas niższych na dole. W polskim społeczeństwie występują różne rodzaje wszystkożerności, które w przeciwieństwie do innych społeczeństw szczególnie intensywnie kształtują się wśród właścicieli poza rolnictwem. Właściciele przewyższają menedżerów i profesjonalistów pod względem upodobania do różnych utworów muzycznych i uczęszczania na różnego rodzaju koncerty.
Stosunkowo najwyższa wszystkożerność występuje wśród osób najmłodszych. W kategorii do 25 lat średnia wartość sumarycznego wskaźnika wszystkożerności w zakresie chodzenia na koncerty i lubienia muzyki jest najwyższa i systematycznie spada w starszych grupach wiekowych. Najmłodsze osoby to także najwięksi semi-omniworyści w sensie najczęstszego chodzenia na koncerty disco-polo w połączeniu z muzyką popularną (30,3%) oraz łączenia disco-polo z imprezami plenerowymi (26,4%).
Pełna prezentacja dostępna jest TUTAJ.