Spotkanie wokół książki „Raperzy kontra filomaci” (Warszawa)

W środę 8 kwietnia o godzinie 16:30 w Galerii Kordegarda (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17) odbędzie się spotkanie z Tomaszem Kukołowiczem, autorem książki „Raperzy kontra filomaci„. Debatę zatytułowaną „Czy Mickiewicz byłby dzisiaj raperem?” poprowadzi Hirek Wrona.

Raperzy kontra filomaci” to studium porównawcze filomatów, polskiego tajnego stowarzyszenia studenckiego, które powstało w 1817 z inicjatywy, m.in. Adama Mickiewicza, i współczesnych polskich raperów. Książka Tomasza Kukołowicza to niezwykła rozprawa naukowa, której zaplecze teoretyczne stanowią teorie socjologiczne, antropologiczne, lingwistyczne i kongnitywistyczne. Zestawienie twórczości filomatów i raperów staje się okazją do postawienia pytań o to czy rap jest poezją czy muzyką, a także o miejsce twórczości młodzieżowej we współczesnej kulturze.

Biogramy gości spotkania:

dr Tomasz Kukołowicz – hiphopolog. Autor pracy doktorskiej „Wspólnota wyobraźni? Studium porównawcze twórczości filomatów i współczesnych polskich raperów”, napisanej pod kierunkiem prof. Barbary Fatygi (ISNS UW). Redaktor prowadzący „Antologii polskiego rapu”, bestsellerowej publikacji Narodowego Centrum Kultury.

Hirek Wrona – DJ, DVJ, niezależny publicysta, producent i reżyser imprez muzycznych. Dziennikarz z doświadczeniem radiowym, telewizyjnym, prasowym i internetowym. Wielki fan piłki nożnej (szczególnie angielskiej) oraz koszykówki (NBA). W latach 1985-2006 związany był z Programem III PR. Swoje fonograficzne doświadczenia zdobyte
w niezależnym Poltonie wykorzystał w 1996 zakładając pierwszą polską niezależną firmę fonograficzną wydającą tylko hip-hop: B.E.A.T. Records. Produkował i reżyserował koncerty Hip-Hop Opole (2001-2004).