Jak estetyka może zmieniać świat? (wykład w Krakowie)

10305973_865979863418174_82469588952595567_nFundacja Dobra Wola zaprasza na spotkanie Jak estetyka może zmieniać świat?. Praktyczny wykład prowadzi Geo Britto – polityczny i artystyczny koordynator The Center for the Theatre of the Oppressed w Rio de Janeiro.

Jak czytamy w zaproszeniu na spotkanie:

Geo Britto jest członkiem The Center for the Theatre of the Opprressed w Rio de Janeiro od 1990 roku. Pracował w wielu projektach tworząc grupy Teatru Forum oraz wspierając liderów między innymi w slamsach, szkołach, więzieniach, ośrodkach wsparcia psychologicznego. Jest koordynatorem projektów związanych ze zdrowiem psychicznym oraz centrum kultury Cultura Viva. Geo prowadził warsztaty, wykłady oraz tworzył spektakle w Palestynie, Boliwii, Mozambiku, Indiach, RPA, Zimbabwe, Gwatemali, Argentynie, Urugwaju, Columbii, Egipcie a także w krajach Europy i Ameryki Północnej. Obecnie koordynuje nowy projekt „Teatru Uciśnionych w Maré” (to nazwa faweli), tworząc grupy Teatru Forum w jednej z największych faweli w Rio de Janeiro.

Teatr Uciśnionych (w Polscy najbardziej znana jest jego część czyli Teatr Forum) to metoda oparta o zabawę i edukację, efektywne narzędzie komunikacji, które próbuje środkami estetycznymi znajdywać konkretne sposoby rozwiązywania realnych problemów. Tworzy przez to możliwość grupom marginalizowanym przejęcia środków tworzenia sztuki oraz rozwijania ekspresji i rozumienia świata wokół, szukając sposobów zmian społecznych.

Centrum Teatru Uciśnionych (The Center of the Theatre of the Oppressed – CTO), założone w 1986 roku w dzielnicy Lapa w Rio de Janeiro, jest jedyną instytucją, której dyrektorem artystycznym był Augusto Boal, założyciel Teatru Uciśnionych, w Polsce znany szerzej jako założyciel Teatr Forum. W swojej ponad 25 letniej historii, CTO stało się instytucją zajmującą się rozwojem i rozpowszechnianiem metod Teatru Forum w trakcie laboratoriów, seminariów, warsztatów, krajowych i międzynarodowych wymian oraz wielu innych wydarzeń na całym świecie. Działanie CTO pozwala edukatorom Teatru Forum kontynuować badanie, tworzenie i multiplikowanie tej metody w Brazylii i na całym świecie. Szkolenie aktywistów Teatru Forum rozwinięte przez CTO jest wyjątkowe i rewolucyjne – przyciągające uwagę studentów i praktyków z całego świata”.

5 maja (poniedziałek), Kraków, Teatr Nowy, ul. Gazowa 21, godz. 19.

Facebook