Serdecznie zapraszamy do przesyłania propozycji referatów do grupy tematycznej (G44) „Klasy społeczne we współczesnej Polsce: przemiany strukturalne, doświadczenia indywidualne i dyskursy medialne” , której obrady odbędą się podczas XIX Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego w Białymstoku (16-19.09.25).
W porównaniu z Wielką Brytanią czy Francją, w polskim społeczeństwie język klasowy i klasowe autoidentyfikacje są dużo mniej zakorzenione w narracjach o społeczeństwie i jego podziałach. Ma to oczywiście związek z różnymi doświadczeniami historycznymi przywoływanych krajów, a te przekładają się m.in. na emocjonalne i polityczne nacechowanie pojęcia klasy. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również post-transformacyjny dyskurs normalizujący nierówności społeczne i upowszechniający ideę merytokracji. Jeśli w polskim dyskursie publicznym dyskutuje się o klasie, to jest to przede wszystkim klasa średnia. Jednocześnie, w ostatnich latach możemy obserwować wzrost zainteresowania polskich badaczek i badaczy społecznych zwrotem w analizach klas społecznych w Polsce. Używanie pojęcia klas – zarówno jako głównego przedmiotu badań, jak i ważnej kategorii wyjaśniającej – staje się coraz powszechniejsze w badaniach socjologicznych.
Można zauważyć m.in. kulturowy zwrot w analizach klasowych (inspirowany głównie dziełami Pierre’a Bourdieu), który przekłada się na większą ilość analiz poświęconych uklasowionym doświadczeniom i praktykom. Podczas grupy tematycznej chcemy oddać głos analizom koncentrującym się na klasach społecznych w ostatnich latach. Interesują nas zarówno badania dotyczące doświadczeń klasowych (np. przekraczania granic klasowych poprzez awanse klasowe, reprodukowania pozycji klasowych), społecznej percepcji klas społecznych i konstruowania granic klasowych, analiza reprezentacji klasowych w dyskursie medialnym, jak i zagadnienie oddziaływania podziałów klasowych na inne obszary życia codziennego (styl życia, edukację, uczestnictwo w kulturze itd.).
Zakres tematyczny wystąpień będzie obejmował m.in. takie zagadnienia szczegółowe, jak:
– społeczna percepcja klas społecznych i konstruowanie granic klasowych,
– pomiar zróżnicowania i nierówności klasowych,
– klasowe uwarunkowania karier edukacyjnych i zawodowych w Polsce,
– możliwości i bariery awansu społecznego we współczesnej Polsce,
– intersekcjonalne podejścia do analiz klasowych,
– awans społeczny na tle transformacji ustrojowej i post-transformacji,
– mechanizmy awansu społecznego i reprodukcji klasowej oraz strategie oporu wobec nich,
– medialne dyskursy dotyczące klas społecznych,
– kultury klasowe w kontekście procesów migracyjnych,
– stratyfikacja praktyk kulturowych i hierarchie kulturowe,
– klasy a wybory polityczne i poczucie obywatelskiego sprawstwa.
Zgłoszenia można przesyłać do 30 marca br.
Zapraszamy!
Justyna Kajta, Instytut Nauk Społecznych, Uniwersytet SWPS w Warszawie
Kamil Łuczaj, Uniwersytet Łódzki
Katarzyna M. Wyrzykowska, Instytut Filozofii i Socjologii PAN